Сатанівська гора де жила богиня Мара
В Тарноруді є чимало цікавих топонімів як видозмінювались з часом, але зберігає своє первісне значення! Як от раніше писав про легенду з Білим водоспадом де згадується змій і велетень Рут! Стосовно значення змія у слов’янській міфології є неоднозначним Змій у деяких переказах виступає, як добрий дух, в інших – як зла сила: він убиває чоловіків, спалює оселі тощо. Полює змій і за людськими душами, підмовляючи людей записати їх йому за викуп. Змій також навчив людину пізнавати цілющі властивості рослин, розуміти мову квітів і трав. Він володар усякої хвороби й пристрасті.
Збручанський культовий центр потрібно розуміти займав доволі території, й не міг існувати без контакту з довколишніми землями, адже це соціум, а не вирваний світ. За припущенням М.Козлова, на цих теренах протягом певного часу могло існувати язичницьке теократичне утворення з ознаками державності (польські джерела, наприклад, повідомляють, що полонені в боях галичанами поляки ставали рабами в язичників). Між іншим я можу ймовірно стверджувати, що кордон земель які були під контролем волхвів закінчувався на річці Медведівка, або на старій назві Бовванець притоці Збруча! Сама назва чітко нам говорить, що таке Бовван, а саме кам’яний ідол або ж Баба земля Бовванів, або правильніше Збручанський культовий центр! Серед цікавих фактів варто відзначити, при впадінні річки Бовванець в Збруч Іваном Романовичем Михальчишиним було знайдено найстарішу стоянку в Межиріччі датованою 11 тис. Років!
За річкою Бовванець починалась земля Бовванів, як ми дізнались і одним з центрів була саме на околиці Тарноруди і сама Сатанівська гора або ж гора Мари! З часом назва гора Мари була замінена на охристиянену назву Сатанівська гора! Бо Сатана і Мора є тотожними значеннями! Мара – богиня зла, темної ночі, страшних сновидінь, мору, хвороб, смерті та володарка Підземного Світу. Вважалася уособленням всіх нечистих сил. Збручанський культовий центр переживав етапи розвитку й етапи стагнації. Останнє піднесення почалося орієнтовно у 10 столітті та завершилося у 13-му.
Трішки про саму богиню Мару за легендою в кінці дня, кинувши прощальний промінь, Божич-Сонце йде на спочинок. Догорає остання смужка заходу, і Землю закутує полон нічного Мороку. У цю годину з’являється дивна жіноча фігура в чорному одіянні з головою під пахвою. Ходить вона між житлами людей, від хатини до хатини, і вигукує імена господарів. Той, хто відгукнеться на її заклик, вмирає. Це бавиться Мара – богиня Зла, Темної Ночі, Кошмарів, Страшних бачень, Хвороб і Смерті – повелителька царства мертвих.