Так от на початку XIX століття Тарнорудою володів пан Луценко, який знайшов собі молоду дружину Надію в Москві. Після смерті чоловіка, пані Надія закохалась у війського-офіцера Мордвинова з Санкт-Петербурга. Офіцер розвівся з дружиною, покинув двох дітей і переїхав жити до Тарноруди. Тут він будує палац і ніби все чудово, але він дізнається про зраду Надії. Їхню спільну доньку він відправляє з нянькою гуляти в сад, а сам вбиває дружину у власному кабінеті. Звичайно, Мордвинова засудили і він помер в тюрьмі.
Палац був побудований на схилі пагорба, а сам пагорб укріпили цегляним муром:
В маєтку був водогін, а в саду знаходився фонтан:
Панські кладові:
Костел пресвятої Діви Марії був збудований в 1643, на місці старого дерев”яного. В 1754 його перебудували в пізнобароковому стилі. До 1920 році в храмі знаходився Чудотворний Образ Ісуса Милосердного Тарнорудського, завдяки якому село було місцем паломництва віруючим:
Після приходу більшовиків образ вивезли в Польщу. А більшовикі в храмі влаштували клуб. Також костел служив як склад мінеральних добрив, на якому працював мій дід. Мій рідний дядько, тоді ще школяр, розбивав камінням вітражі в костелі, після обробки на уроках в школі, де їм розповідали що релігія це зло:
В 1957 році на річці Збруч була запущена Тарнорудська ГЕС, хоча вона пропрацювала зовсім не довго:
Для потреб ГЕС було викопано величезне озеро. На земляні роботи зганяли все село.. Під час будівництва ГЕС русло Збруча трішки відсунули ) На фото старе русло і штучне озеро, де розводять рибу:
Коли Австро-Угорщина і Російьска імперія ділили між собою Польщу, Тарноруди довелось розділили по річці Збруч. Тому є Тарноруда в Хмельницькій області і крихітна Тарноруда в Тернопільській. В Тернопільській Тарноруді знаходиться костел святого Станіслава (1816):
http://ua-travels.livejournal.com/2585440.html